O kolędach gawęda



„Wyobraźcie sobie cicha, gwieździsta noc- mniej więcej dwa tysiące lat temu. Nie jest bardzo zimno, bo to Betlejem...”

Tak zaczyna się cudowna książka, w której zawarty jest kolędownik, dla artystów nawet nuty, dla ciekawskich historie tradycji Bożego Narodzenia. Zawarte w nim pastorałki i kolędy, zapraszają do świątecznego przeżywania, a także do przeczytania kolęd jako opowieści. Tradycja śpiewania kolęd sięga do czasów średniowiecza, niewiem czy wiecie, Polska posiadała ich najwięcej, niektórzy twierdzą, że nawet około tysiąca. 

Autorka zaprasza do wędrówki przez czas i tradycje. W nowoczesny sposób przedstawia nam starodawne pieśni. Podoba mi się tłumaczenie trudnych słów pod tekstem, a niczym witrażowe ilustracje Marianny Oklejak, oddają klimat staropolski książce. 

I tak ku ciekawości, kolęda „Do szopy hej pasterze”,  pochodzi z Małopolski, o czym świadczy góralskie „hej”. Zastanawialiście się kiedyś, kto jest narratorem w kolędzie „Ach, ubogi żłobie! Cóż ja widzę w tobie?”.  Autorem „Cicha noc” jest Joseph Mohr i po raz pierwszy została odśpiewana jako „ Stille Nacht” w kościele w Austrii. 

Do dziś został przetłumaczona na ponad 300 języków. Na ostatnich zdjęciach widzicie Bazylikę wzniesioną 300 lat od narodzin Chrystusa, kiedy cesarzem był pierwszy w historii chrześcijanin Konstantyn I Wielki. Wówczas zbudował bazylikę, która po wielu najazdach zrabowana, zbudowana na nowo, posiada( tą samą, w której miał przyjść na świat Jezus) Grotę Narodzenia Pańskiego, a sam żłóbek został przechowany w Rzymie, w kościele Santa Maria Maggiore. 

~

Tę książkę napewno zabiorę ze sobą na święta, by przeczytać jej interpretacje.

Wydawnictwo wraz z Autorką wydali cudowną książkę o historii chrześcijaństwa, która w naprawdę intrygujący sposób przedstawia nam tradycje Świąt. Zdecydowanie ta książka może posłużyć w budowaniu jasełek świątecznych, albo po prostu poszerzyć naszą wiedzę historyczną. W naszym domu zawsze jest tradycyjnie 12 potraw, biały obrus, choinka ubierana w wigilię( choć tego roku napewno ubiorę szybciej), i tradycja śpiewania kolęd. A jak u Was? Podtrzymującie tradycje Świąt Bożegonarodzenia?


~

Emilia Kiereś „O kolędach Gawęda”💫⭐️

@  wydawnictwo_kropka









Komentarze

Popularne posty